Spousta z nás má tucha o klasických, čirých diamantech, ale svět těchto přenádherných kamenů je mnohem zajímavější a především barevnější. Nevěříte? My vám to v tomto článku objasníme.
Diamant versus briliant, jaký je mezi nimi rozdíl
S oběma pojmy jste se zajisté již setkali, ovšem málokdo ví, jak se vlastně liší, jaký je mezi nimi rozdíl. Diamant je nejtvrdší materiál vůbec. Využívá se proto nejen ve šperkařství, ale i v průmyslu pro výrobu nástrojů. Najdeme jej v Africe, Indii, Brazílii, Kanadě nebo Rusku, kde se těží. Diamant je sám o sobě velmi křehký, avšak vysoce odolný vůči kyselinám.
Typem výbrusu je pak briliant. Hrubý diamant je postupně vybroušen a vyleštěn do drahokamové podoby. A právě briliantový brus je ten nejčastější.
Kde se vzaly barevné diamanty
Diamant je v základu průhledný neboli čirý. Chemickým upravením pak získává na různých odstínech. Ovšem existují i přírodní cesty, jak dosáhnout barevného diamantu. Například modré diamanty vznikají díky boru. Růžová barva vzniká působením vysokých teplot, které deformují krystalickou mřížku. Díky dusíku pak získáváme odstíny žluté a oranžové. A naopak vodík způsobuje šedavé až fialové zbarvení.
Jaká je cena těchto skvostů
Různé barevné varianty mohou snižovat, ale i zvyšovat jeho cenu. Klasickým diamantům barevné odstíny cenu snižují, u tzv. „fancy“ diamantů naopak zvyšují. V posledních letech zaznamenaly velké BOOM. Lidé je milují pro jejich překrásný a hlavně neotřelý vzhled. Ovšem dovolit si je mohou jen skuteční boháči. Cena se pohybuje okolo milionu korun.
Zatím co žluté až hnědé diamanty, které jsou dnes již snadno k dostání, jsou cenově dostupnější. Ostatní odstíny nejsou tolik rozšířené. Obzvlášť se plácnete přes kapsu při koupi růžového či červeného diamantu.
Jak se fancy diamanty hodnotí
Hmotnost diamantů se měří v karátech, kdy jeden metrický karát je 0,2g. Při hodnocení se však používá systém 4C – carat (karát), color (barva), clarity (jasnost) a cut (řez). Rozlišujeme 7 hlavních odstínů, a to sice růžová, fialová, purpurová, modrá, oranžová, žlutá a zelená. Dále se zajímáme o to, jak je odstín světlý či tmavý (odstíny mají dohromady 7 stupňů). A poslední kritériem je sytost barvy. K popisu sytosti máme dohromady 6 kategorií: fancy light, fancy, fancy intense, fancy dark, fancy deep a fancy vivid.