Pojem diamant nebo briliant už zajisté slyšel každý. Někteří jej dokonce i vlastní! Ovšem mnoho lidí vlastně ani nezná a nepozná rozdíl. Je tohle diamant? Nebo briliant? Jak se tyto dva skvosty liší, se dozvíte v našem novém článku. A možná, že se budete divit!

Co je to vlastně diamant

Rádi bychom vám představili nejtvrdší přírodní materiál – diamant. Jedná se o nerost, který se řadí mezi nejtvrdší materiály vůbec! Právě pro tuto vlastnost (tvrdost) se nevyužívá pouze ve šperkařství, ale i v jiných průmyslech. Má tedy mnohé využití. Z hlediska chemie bychom měli zmínit, že se označuje písmenem C jako uhlík. Najdeme jej v Africe, Indii, Brazílii, Kanadě nebo Rusku, kde se těží. A my doufáme, že je ho ještě dostatek!

Diamant je velmi křehký a snadno se štěpí. Je vysoce odolný vůči kyselinám a má velmi vysokou tepelnou vodivost (největší ze všech látek vůbec). Sám o sobě je diamant průhledný neboli čirý. Některé chemicky upravované pak získávají na různých odstínech. Tyto odstíny pak snižují nebo zvyšují jeho cenu. Například ty do růžova či červena jsou vysoce ceněny. Není divu, jelikož jsou nádherné.

Hmotnost diamantů se měří v karátech, přičemž jeden metrický karát je 0,2g. Lehkým výpočtem tedy zjistíme, že diamant, který má 1g má 5 karátů – za takový kousek byste však zaplatili jmění. Běžně jsou k dostání šperky s diamantem v hmotnosti okolo setin a desetin.

A jak se od diamantu liší briliant

Ve šperkařství je nejoblíbenějším výbrusem diamantu právě briliant. Lehce řečeno – je to typ výbrusu. Postupuje se tak, že hrubý kámen je vybroušen a vyleštěn do své konečné drahokamové podoby, jak jej známe. Briliantový brus je ten nejčastější, ovšem používají se i jiné brusy, jako například obdélníkový neboli baquette nebo čtvercový alias princess. Broušení diamantů v současnosti se provádí v Rusku nebo Indii. Je to bohužel málo placená, ale náročná práce.

My jsme rádi, že se diamanty nevyužívají jen na výrobu různých brusných, řezných a vrtných nástrojů, ale velké využití mají právě ve šperkařství, kde jsou z nich vybrušovány brilianty. Jsou nádherné, přímo skvostné a potěšily by ne jednu ženu. Tohle je přímo sen každé mladé ženy vlastnit šperk s briliantem.