V dnešním článku si povíme pár základních informací o českém granátu. Kde se vzal, tu se vzal? Jaké jsou jeho hlavní výhody? Jak si vede v současnosti? To a mnohem více se dozvíte, pokud budete i dále číst.

Něco málo k historii českého granátu

My, jako Češi, můžeme být pyšní na mnoho věcí a jednou z nich je právě granát. Vrcholu tento kámen dosáhl již v 16. století, kdy se hojně těžil. Hlavním nalezištěm se stala oblast u Českého Středohoří. Náš překrásný poklad země si již v 19. století oblíbila také ruská carevna. Díky tomuto skvostu se pak Česká republika proslavila po celé Evropě. Stal se výnosnou exportní surovinou, jelikož jej lidé vyhledávali pro jeho skvělé vlastnosti (tvrdost, odolnost), ale i malé rozměry, díky kterým se dal použít při výrobě šperků.

Pár základních vlastností granátu

Jelikož se granáty nejčastěji vyskytují v podobě zrn, vznikl název „granát“ z latinského „granum“, což znamená právě zrnko. Vybrousit se dají do různých tvarů a snadno se opracovávají. Na rozdíl od diamantu, který má tvrdost 10, granáty mají okolo 7, přesto jsou na tom stále dost dobře. Štěpnost už tak dokonalá ale není.

A jak takový granát vlastně vypadá? Vždy záleží na typu odrůdy. Některé jsou lesklé, jiné matné. Některé průhledné a jiné neprůhledné. Někdy jsou bílé a někdy až rudě červené. Existuje až 20 druhů granátů, které se liší svou barvou (i jinými vlastnostmi). Některé jsou růžové, jiné oranžové, žluté, zelené nebo hnědé. Existují i vzácné vícebarevné granáty.

Granáty v současnosti

Český granát nese název pyrop a i v současnosti se těží v oblasti Českého Středohoří. Dále v Indii, Brazílii nebo v Thajsku. Mají mnohé využití. Většina z nich jde do šperkařského průmyslu, ale své využití mají i v jiných průmyslech. Využívají se k výrobě brusných, řezných a vrtných nástrojů.
Na trhu najdeme spousty nádherných šperků z granátu od prstenů, náušnic, náhrdelník až po brože. Ačkoliv je typů granátů hned několik, nejoblíbenější stále zůstává jeho rudá překrásná varianta. Ta v nás vzbuzuje vášeň, ženskost a odvahu. Dle léčitelů by měly granáty dodávat pozitivní energii a sebevědomí a zvyšovat chuť do života. Že ještě žádný nevlastníte? To je ale velká chyba!